

£264.60 Inc. VAT
The Asec Single Run sliding door system is designed for lightweight single internal sliding panel doors and has a top hung design constructed from aluminium, ideal for room dividing partitions. It features a clip on hanger plate which makes light work of installation and adjustment as well as 4 wheels with nylon tyres and ball race for smooth and quiet motion.
| Feature 1 | Quick snap connection with slide feed |
| Feature 2 | Easy height adjustment with spanner (supplied) |
| Feature 3 | Precision sealed bearings for durability and noise reduction |
| Feature 4 | Various opening widths available |
| Brand | Asec |
| Barcode | 5050640037206 |
| Weight | 700g |
| Max Door Height | 3000mm |
| Max Door Weight | 120Kg Per Panel |
| Max Door Width | 2000mm Per Panel |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.