

£257.44 Inc. VAT
The Adams Rite 4596 Paddle Handle is designed to enable a simple push or pull operation. It is suitable for use on aluminium and timber doors with a thickness of 45mm. The handle is compliant to BS EN 179:1998 + A1:2001.
| Feature 1 | Enables a simple push or pull operation |
| Feature 2 | Suitable for use on aluminium & timber doors |
| Feature 3 | For use with door thickness of 45mm |
| Feature 4 | Reversible push/pull LH/RH - see fitting instructions |
| Brand | Adams Rite |
| Barcode | 5055120734705 |
| Depth | 0mm |
| Width | 128.7mm |
| Weight | 580g |
| Finish | Silver Enamelled |
| Handed | Right Hand Pull |
| Pack Quantity | 1 |
| Packaging | Boxed |
© Copyright 2026 - LockCo - All Rights Reserved
No reviews currently on this product.